A holnap megjelenő áprilisi inflációs adat a hazai pénzromlási ütem további jelentős csökkenését mutatja majd - állítják egységesen a Portfolio által megkérdezett szakértők. A visszaesést elsősorban egy "mesterséges" hatás, az árrésstop bevezetése okozza, ami a többségi vélemény szerint a választásokig velünk marad.
A lengyel kormány előrejelzése szerint az éves átlagos fogyasztói árindex fokozatosan csökkenni fog a következő években.
A KöBE Közép-európai Kölcsönös Biztosító Egyesület a Nemzetgazdasági Minisztérium szándékával összhangban önkéntesen első lépésként a személygépjárművek kötelező gépjármű felelősségbiztosításának minimumdíját 30%-kal csökkenti, ezzel járulva hozzá a fogyasztói árindex mérséklését célzó törekvésekhez - közölte a biztosító.
Az élelmiszer-, a bank- és a telekommunikációs szektor után most a biztosítókon van a sor, hogy csökkentsék áraikat – közölte Facebook-videójában a nemzetgazdasági miniszter. Kijelentette: idén nem emelkedhetnek a biztosítási díjak; ahol ez már megtörtént, ott a biztosítóknak ezt vissza kell csinálniuk. A kormány szándékairól szóló elemzésünk itt olvasható.
A vártnál kisebb lett az amerikai infláció az energiaárak és a lakhatási költségek inflációjának csökkenése miatt.
Alapvetően kedvezően alakultak az inflációs folyamatok márciusban, de a jegybanki értékelésben így is felfedezhető néhány olyan tényező, ami rondítja az összképet.
Márciusban 4,7% volt az egy évre visszatekintő drágulás Magyarországon. Előzetesen a szakértők arra számítottak, hogy a februrári 5,6%-ról 5%-ig esik az infláció, elsősorban azért, mert a márciusi árfelírási időszak vége felé életbe lépett az árrésstop, illetve az üzemanyagárak estek. Úgy tűnik, a hatásokat még alul is becsülték az elemzők, hiszen a vártnál érdemben nagyobb inflációcsökkenés következett be.
Öt hónap emelkedés után márciusban csökkenhetett az infláció Magyarországon. A Portfolio által megkérdezett elemzők szerint az egy évre visszatekintő drágulás 5%-os lehetett. Az árrésstop (amíg életben tartja a kormány) fékezheti az árak általános emelkedését, de az év végéig így sem nagyon fog tovább csökkenni az infláció.
Az elemzők által várt szintre lassult a németországi infláció márciusban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis előzetes adatokon alapuló hétfői jelentése szerint.
A fogyasztói árszint megemelkedése a jelek szerint meglepetésként érte a kormányzatot, holott az elemzői közösség előre jelezte az év eleji árindex megemelkedését, bár még annál is rosszabb adatok érkeztek, mint amit a legtöbben vártak. Nyilvánvaló, hogy a mi viszonyaink között mindig jelen van az inflációs veszély, és számos oka van annak, hogy a hazai pénzromlás üteme régóta és jelentősen nagy európai összevetésben.
Nagyot csökkent az amerikai termelői infláció februárban, de a következő hónapokban az lesz a nagy kérdés, hogy a vámoknak mekkora hatása lesz majd. Az új munkanélküli segélykérelmek száma továbbra is nagyon alacsony.
3,3%-ról 3,1%-ra csökkent a maginfláció az USA-ban. AZ utóbbi hetekben szinte csak rossz hírek érkeztek az USA-val kapcsolatban. Lassuló növekedés, gyengélkedő fogyasztó, kiszámíthatatlan gazdaságpolitika, emelkedő inflációs nyomás. Hetek óta ez az első olyan adatpont, amely reményre ad okot az amerikai gazdasággal kapcsolatban.
A Magyar Nemzeti Bank alternatív inflációs mutatói emelkedtek, az év elejére jellemző átárazások februárban több nagy árucsoport tekintetében a historikus átlag felett alakultak, az inflációs várakozások jelzőszámai magas szinten vannak, több esetben erősödnek - így értékelte a jegybank a ma megjelent, általános meglepetést keltő februári inflációs adatot.
Februárban 5,6%-os volt az egy évre visszatekintő drágulás Magyarországon. Előzetesen a szakértők arra számítottak, hogy a januári (nagy negatív meglepetést okozó) 5,5%-os infláció 5,3%-ra mérséklődik, tehát újból kellemetlen meglepetést okozott az adat.
Kína gazdaságát továbbra is tartós deflációs nyomás sújtja, amit a legújabb fogyasztói árindex adatok is alátámasztanak. A termelői árindex is esett: februárban éves szinten 2,2%-kal csökkent, ami a 2022 októbere óta tartó, 29 hónapja folyamatosan tartó deflációs hatást jelez.
Japán inflációja a vártnál gyorsabban emelkedett januárban, elsősorban az élelmiszerárak drasztikus növekedése miatt. A fogyasztói árak 2023 közepe óta nem látott ütemben emelkedtek, ami megerősíti a Japán Jegybank (BOJ) következő kamatemelésének lehetőségét. A gyenge jen, a munkaerőhiány és a forróbb nyarak tovább fűtik az árakat, miközben a lakosság egyre nehezebben birkózik meg a megélhetési költségek növekedésével. A kormány számára az infláció politikai kihívást is jelent, hiszen a közelgő választások kimenetele nagyban múlhat a gazdasági helyzet kezelésén.
Sokadszorra tesz fontos ígéretet a kormány.
A vámok felkeltették a bűnözők figyelmét.
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.
Dr. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza volt a vendégünk.
A friss díja kapcsán beszélgettünk vele számos témáról.